Jak vypadá sluneční vyrážka
Sluneční alergie se projevuje například jako zarudnutí pokožky, svědivá vyrážka ze slunce nebo mokvající puchýřky na zádech, ramenou, pažích, ve výstřihu a na nártech. I přesto, že nejvíce postihuje ženy ve věku 20–40 let se světlou nebo citlivou pokožkou, může se objevit u každého bez ohledu na pohlaví nebo věk.
Archiv
Kdy zmizi vyrážka ze slunce
Pokud se pokožka správně neošetří, pak se alergie mohou vyskytnout u každého opalování. Ustupují obvykle až koncem léta či po první letní dovolené, po tzv. otužení kůže. Zarudnutí a vyrážka se mohou objevit i po krátkém pobytu na slunci u moře.
Archiv
Jak vypadá alergická vyrážka
Alergická vyrážka na obličeji může být způsobena různými faktory, jako jsou potravinové alergie, alergie na kosmetiku nebo alergie na roztoče. Projevuje se červenými pupínky, zarudlou, svědící a někdy i suchou kůží. Při alergické vyrážce na obličeji se mohou objevit i bolesti hlavy nebo nevolnost.
Jak vypadá vyrážka
Obecně se nazývá „vyrážka”. Jde o alergickou reakci, která vypadá jako odřeniny či šrámy. Obvykle svědí, někdy se objevuje i píchání a pálení. Velikostně se liší, jednotlivé vyrážky se mohou postupně spojovat do rozsáhlejších ploch.
Jak vypadá vyrážka ze stresu
Nejčastějším typem stresové vyrážky je kopřivka, tedy pupeny bílé nebo červené barvy, které vypadají jako kousance od komárů a stejně tak i svědí. Vyrážka ze stresu může mít také podobu ekzému, rosacey a lupénky. Stresová vyrážka se může objevit kdekoliv po těle i na obličeji.
Jak zklidnit vyrážku
Na neinfekční vyrážku lze využít masti a krémy dostupné i bez lékařského předpisu. Zároveň se podávají antihistaminika na potlačení alergické reakce. Pokud je vyrážka bakteriálního nebo virového původu, léčí se komplexně spolu s celou nemocí antibiotiky či léky ke zmírnění příznaků.
Co na vyrážku od sluníčka
Otužovat a chránit. Výskyt vyrážky se dá minimalizovat používáním přípravků s vysokým UV faktorem, nejlépe s minerálními filtry, které pokožku nedráždí. Důležité je také kůži pomalu navykat – vystavovat ji slunci třeba jen po minutách a dávky záření postupně navyšovat.
Kdy jít s vyrážkou k lékaři
Vyrážku neinfekčního původu lze léčit krémy, mnohdy dostupnými bez lékařského předpisu. Pokud se však vyrážka nelepší nebo ji doprovází další příznaky (horečka, rýma, bolest v krku apod.), je nezbytné navštívit lékaře pro stanovení diagnózy a nastavení komplexní léčby.
Kdy jít s Vyrazkou k doktorovi
Pokud se vyrážka prudce zhoršuje nebo se přidávají jiné problémy, jděte raději hned k lékaři. Především se poraďte s praktikem, ten rozhodne, zda máte jít k odbornému lékaři. U dětí raději neváhejte, u nich jsou častější infekční nemoci nebo hrozí, že se projevila alergie.
Kdy jít k lekari s vyrážkou
Pokud se vyrážka prudce zhoršuje nebo se přidávají jiné problémy, jděte raději hned k lékaři. Především se poraďte s praktikem, ten rozhodne, zda máte jít k odbornému lékaři. U dětí raději neváhejte, u nich jsou častější infekční nemoci nebo hrozí, že se projevila alergie.
Jak poznam alergii na slunce
Příznaky sluneční alergie se objevují na nejvíce odhalených částech těla, jako jsou paže, hrudník a záda. Silné UV záření na kůži tvoří svědivé a zarudnuté mokvající puchýřky či drobnou kopřivku, která se slévá i do větších map.
Jak dlouho trvá vyrážka
může trvat až 6 týdnů (akutní kopřivka) nebo déle než 6 týdnů (chronická kopřivka). V některých případech akutní kopřivky se mohou objevit doprovodné příznaky, jako je horečka, celková malátnost, gastrointestinální poruchy, bolesti kloubů.