Co se smí a nesmí na Velký pátek
Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady. Podle zvyků a tradic se nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet. Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso.
Archiv
Co by se mělo jíst na Velký pátek
Velký pátek – ryba či hustá polévka
Ten, kdo věděl, že páteční půst nevydrží, mohl si k jídlu připravit rybu. Ne všichni na ni ale měli, a tak lidé, kteří rybu neměli, pekli náhražky ve tvaru ryby z bramborového těsta. V jiných krajích se zase připravovalo jediné jídlo dne.
Co se stane kdyz snim maso na Velký pátek
Na Popeleční středu a Velký pátek, se praktikuje přísný půst, tedy půst od masa spojený s půstem újmy. Ten znamená, že se věřící v ten den nasytí pouze jedním hlavním – ovšem bezmasým – jídlem a z ostatních jídel citelně ubere. Půst je omezen věkem. Postit se mají věřící po dovršení 14.
Kdy se nesmí prát prádlo
Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu. Na Štědrý den se nemá nic vydlužit, jinak se přivolá bída s nouzí.
Kdy se nesmí jíst maso
Západní křesťané se postí 40 dní, půst začíná Popeleční středou, hned po Masopustním úterý, a půst vrcholí Svatým týdnem, tedy posledním týdnem před Velikonocemi. Oproti tomu východní křesťané tzv. velký půst začínají 7. týdnem před Velikonocemi a půst pak končí v pátek 9 dní před Velikonocemi.
Co se slaví na Velký pátek
Velký pátek (latinsky dies passionis Domini) je křesťanský svátek připomínající ukřižování Ježíše Krista a jeho smrt na Kalvárii. Je to pátek Svatého týdne a součást velikonočního tridua.
Co se nesmi jíst na Bílou sobotu
Na Bílou sobotu upečte velikonoční nádivku a mazanec
Pekla se podle krajových zvyklostí, většinou v ní však nechybělo telecí a uzené maso, samozřejmě vejce a spousta čerstvých bylinek, nejčastěji nasekané mladé kopřivy. Dnes používáme hlavně housky máčené v mléce, dříve byla často základem slaná krupicová kaše.
Co se nemá dělat na Bílou sobotu
Jelikož je Bílá sobota dnem rozjímání a smutku, nekonají se žádné mše ani bohoslužby. Pouze dochází k pomazání nemocných a svátosti smíření (zpovědi). Zároveň končí postní období a vracejí se zvony, které symbolicky odletěly do Říma na Zelený čtvrtek.
Kdy končí půst na Velký pátek
Závisí na Velikonocích a začíná Popeleční středou, která je prvním dnem půstu. To je zpravidla sedm týdnů před Velikonocemi. Půst končí Bílou sobotou, dnem před Velikonoční nedělí. Na Velký pátek vrcholí čtyřicetidenní očistné období.
Jak vydržet celý den nejíst
Přerušovaný půst
Pozitivum tohoto půstu tkví v nenásilném a pravidelném odlehčení těla spojeném s očistou organismu bez pocitu hladu. Při přerušovaném půstu typu 16/8 může být např. vynechána snídaně, začíná se obědem v 11 hodin, pak může následovat odpolední svačina a končí se večeří v 19 hodin.
Co se nesmí dělat 25. prosince
Na Boží hod neboli Slavnost Narození Páně by se mělo odpočívat, rozjímat a užívat si Vánoc. Podle lidových tradic jsou zakázány jsou domácí práce, dokonce i stlaní postele!
Co se nesmí jíst na Štědrý den
Tradiční je držet půst od půlnoci před Štědrým dnem do západu slunce. Znamená to nejíst samozřejmě vůbec nic a to ani cukroví nebo maso. Před večeří bývalo zvykem ukázat dětem prasátko pomocí odlesků světla ze zrcátka, ručně vyřezaným vepříkem, který se podsvítil nebo sledováním první hvězdy na noční obloze.
Co nesmi jíst křesťané
Nekonzumují maso, ryby, alkohol, čaj, kávu a nekouří tabákové výrobky. V této církvi jsou půsty jednodenní, ale i celá postní období. Pravoslavný křesťan se postí každou středu a pátek. Středy a pátky jsou dny smuteční.
Co Nedelat o velkem pátku
Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar. To jsou zákazy, které vystihují povahu Velkého pátku jako výlučného svátku.
Jaká je tradice na Velký pátek
Na Velký pátek si připomínáme ukřižování
Základním církevním zvykem je půst. Ostatní zvyky, které se v tento den dodržují, jsou pohanské. Velký pátek je podle pověr spojen s kouzly. Měly by se například otevírat poklady ve skalách a také památná hora Blaník.
Kdy se chodí na pomlázku
Pomlázka je český velikonoční lidový zvyk spočívající ve šlehání žen muži pomocí prutu či spleteného proutí taktéž nazývaného pomlázka, prováděný na Velikonoční pondělí.
Co se nesmí dělat na Popeleční středu
Popeleční středa a pak také Velký pátek jsou v křesťanské tradici chápány jako přísné postní dny. Věřící by neměli jíst maso a měli by vynechat jedno ze dvou hlavních jídel dne. Odřeknutí si dobrého jídla, pití a zábavy by nemělo být cílem, ale prostředkem pro to, aby se člověk ztišil a povzbudil k dobrým skutkům.
Kdy se nemá hýbat s hlínou
Pranostika praví: „Na Velký pátek se nemá hýbat zemí, neb ona kvílí spasitele. “ A další lidová moudrost říká: „Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává. “ Značí to, že v tento den jsou zapovězeny veškeré práce na zahradě, v sadu i na poli.
Co se smí jíst při půstu
Půst má svá pravidla
Vaše tělo se tak pročistí. Jíst smíte pouze zeleninový vývar, pít čistou vodu, bylinkové čaje nebo šťávy ( nejlépe čerstvě udělané). Šťávy dodají tělu velké množství látek, které jsou důležité pro organismus. Velmi doporučované jsou šťávy z celeru, mrkve a červené řepy.
Co se stane když nebudu 2 dny jíst
U zdravého jedince vede hladovění v prvních 2-3 dnech hlavně ke ztrátě glykogenu a vody asi 2-3% tělesné hmotnosti (na 1 g glykogenu se váže přibližně 4 g vody). V této době se také vyprázdní trávicí trakt, díky kterému může váha klesnout o 1-3 kg. Tato fáze nemá vliv na funkci jednotlivých orgánů.
Co můžu pít v době půstu
Během půstu můžete pít vodu, černou kávu a další nápoje bez obsahu kalorií, což může pomoci snížit pocity hladu. Pokud vám jde o zlepšení zdraví nebo hubnutí, můžete klidně v rámci intermittent fastingu dodržovat některou z běžných diet – nízkosacharidovou či keto, paleo či středomořskou.
Kdy je na Štěpána
Svátek svatého Štěpána (též 2. svátek vánoční) připomíná prvomučedníka sv. Štěpána a slaví se 26. prosince.
Co se má a nemá delat na Štěpána
Nemusíte se omezovat
Co se týče pověr, je svátek svatého Štěpána mnohem poklidnější. Takže zatímco se například na Štědrý den nemá prát ani věšet prádlo, stejně jako se musí dodržovat lichý počet talířů u štědrovečerního jídla, na 26. prosince žádná omezení nepřipadají.
Proč se na Štědrý den nejí maso
Podle ní se totiž každému, kdo se vydrží celý Štědrý den až do večeře postit, ukáže na stěně zlaté prasátko. Prase je odedávna symbolem bohatství a hojnosti. Každý, kdo měl ve chlévě nějakého toho pašíka, věděl, že je na zimu zabezpečený a hladem neumře.
Co zakazuje Krestanstvi
Křesťanství a půsty
V době půstu se zakazuje konzumace masa, ale člověk by si měl odříkat i další potraviny, které představují určitý luxus – sladké, alkohol a podobně. Avšak v tradiční společnosti se v týdnu běžně maso nekonzumovalo, pouze o svátcích a nedělích. Jen v bohatších domácnostech si ho dopřávali častěji.