Co se dá chytit v Norsku
Norské pobřeží je místo jako stvořené pro rekreační sportovní rybaření. Pokud chcete chytit například lososa, makrelu, mníka, žraloka – ostrouna, sleďe, platýse, pyskouna či mořského ďasa, není nic jednodušího než si zbalit svoji rybářskou výstroj a vyrazit s námi do ráje rybářů – na ostrov Averoy.
Archiv
Kde chytat ryby v Norsku
Pro rybáře nejzajímavější je střed Norska kolem ostrova Hitra a severní oblasti od Lofotot po Nordkapp. Samostatnou kapitolou je severní Norsko (Finnmark), začíná nad Tromsø a táhne se až k vodám Barentsova moře na nejsevernější místo Evropy, k útesům Nordkappu.
Archiv
Jaké ryby žijí v Norsku
Druhy ryb lovených v NorskuTreska obecná (Gadus morhua, norsky „torsk" nebo „skrei", anglicky „cod", německy „Dorsch" nebo „Kabeljau").Treska jednoskvrnnáTreska tmaváTreska polak.Mníkovec bělolemýMník mořskýŠtikozubec obecnýTreska merlan.
Archiv
Jakou Pletenku do Norska
Pletenky o průměru do 0,3 mm zakončené monofilním návazcem o průměru 0,5-1 mm jsou tou nejlepší kombinací pro chytání v Norsku. Kupte si více šňůr a vlasců, protože i v Norsku se hodně trhá! Obratlíky a karabinky pak používejte o nosnosti kolem 50 kg a to co nejkvalitnější!
Archiv
Jaký prut do Norska
Na cestu do Norska doporučujeme přibalit jeden středně těžký až těžký vláčecí prut, se kterým můžete chytat jak ze břehu, tak z lodi. Prut délky 2,4 – 2,7 m s vrhací zátěží 30-100 gramů se smekacím navijákem a minimálně 150 m splétané šňůry o nosnosti 15-25 kg vám ve většině případů dobře poslouží.
Kdy na tresky do Norska
Květen a červen jsou opravdovým vrcholem rybářské sezóny od Bergenu až po Nordkapp, V tomto období se loví především tresky obecné, tmavé a jednoskvrnné, mníci a mníkovci, vlkouši a halibuti. I v tomto období může rybáře v Norsku zaskočit sněžení, nicméně překvapit mohou i dvacetistupňová „vedra".
Co vyváží Norsko
Mezi naše hlavní vývozní komodity patří ropa, plyn, mořské plody a produkty z energeticky náročných průmyslových odvětví. Naše námořní oblasti jsou šestkrát větší než naše pevninská území a náš průmysl navázaný na oceán tvoří téměř 40 % celkové produkce a 70 % našeho vývozu.
Kde jsou v Norsku medvedi
Na odlehlém arktickém souostroví Špicberky, které se nachází přibližně 1300 kilometrů od severního pólu, žije podle oficiálních údajů z roku 2015 asi 1000 ledních medvědů.
Co ochutnat v Norsku
Norská kuchyněNejznámějším produktem Norska je uzený losos.Obložené chlebíčky smørrebrød, které se jedí s nejrůznějšími přísadami.Populární jsou také různé druhy uzeného a sušeného masa.Filet ze syrového lososa gravlaks se nakládá do soli, cukru a kopru.Rakfisk je tradiční syrový rybí pokrm ze pstruha nebo sivena.
Jak je to s Rybarenim v Norsku
Zahraniční návštěvníci Norska mohou rybařit pouze na udici (nikoli do sítí nebo košů na kraby apod.), ulovené ryby si mohou ponechat pouze pro vlastní potřebu, nesmějí je prodávat. Pro lov ryb udicí na norském pobřeží nejsou zavedena žádná časová omezení, pouze v období od 1.9. do 31.5. je zakázán cílený lov okouníků.
Jak silnou Pletenku do Norska
Osobně doporučuji pletenku na 51kg, větší rozhodně ne, případně použít menší, která bude lépe řezat vodu.
Kdy táhnou lososi v Norsku
Sezóna lovu lipanů, pstruhů a sivenů je s ohledem na klimatické podmínky v horských a podhorských vodách evropského severu velmi krátká, začíná v polovině června a končí v srpnu nebo v září. Norsko je lososí velmocí.
Jak se žije v Norsku
Pro Nory je vlastní bydlení velkou prioritou a pro většinu obyvatelstva je to největší výdaj. Za jídlo dají Norové průměrně 10 procent z platu, za bydlení 30 až 40 procent. Nejvíce lidí žije v domech, ale i byty jsou hodně rozšířené. Oficiální čísla říkají, že 70 procent Norů bydlí v domech a 30 procent v bytech.
Co se vyrábí v Norsku
Z Norska se exportují převážně stroje, chemikálie, ryby a jedná se také o významného výrobce lodí. Mezi odběratelské země patří např. Velká Británie, Německo, USA, Japonsko a další.
Co roste v Norsku
Mezi jižními listnáči se vyskytují buky, duby, břízy, javory a vrby, dále na severu zejména břízy, a mezi jehličnany převládají především smrky a borovice. Velmi rozšířené jsou keříky borůvek, brusinek a severské ostružiny morušky.
Jaká zvířata žijí ve Švédsku
Hojně rozšíření jsou vlci a lišky (po celém území), v některých oblastech také rosomáci, rysi a polární lišky. Z velkých šelem je to především medvěd hnědý, který žije v hlubokých lesích ve dvou hlavních oblastech, kde čas od času decimuje místní chovy sobů.
Co je typické pro Norsko
Kromě řady nezapomenutelných zážitků a nádherných fotografií přidáváme i následující tipy a rady, co si pořídit v Norsku.Norský svetr.Sobí nebo losí salám.Marmelády všeho druhu.Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcíUzený losos.Písek z bílých pláží na Lofotech.
Kdo nosí dárky v Norsko
Dárky v Norsku nosí oficiálně vánoční skřítek (julenissen), kterého při rozdávání zastupuje jeden z členů rodiny.
Jak se obléci do Norska
Hodí se silnější merino vlna, flís nebo softshell. Oblečení má být velmi lehké a kopírovat pohyb, takže je maximálně pohodlné, měli byste mít pocit, že o oblečení vlastně ani nevíte. Pokud je vybavené windstopperovou vrstvou, ochrání i před silným norským větrem.
Proč je losos růžový
Losos, který žije v moři, má maso narůžovělé. Je to dané jeho přírodní stravou, do které patří korýši. Díky nim se lososům zbarvuje jejich svalová tkáň do červena.
Jaký je průměrný plat v Norsku
Norské platy patří k nejvyšším v Evropě. Průměrná mzda tady dosahuje 127 500 korun měsíčně, zatímco český průměrný plat je 34 835 korun.
Jak vypadá Norsko
Norsko zabírá západní část Skandinávského poloostrova, hraničí se Švédskem a Finskem. Země je dlouhá a úzká, její pobřeží je do hloubky rozřezané fjordy – dlouhými úzkými mořskými zálivy, které jsou ohraničeny vysokými strmými útesy.
Jak se mluvi v Stockholmu
Standardní švédština je založena na nářečích, kterými se hovoří v oblasti kolem hlavního města Stockholmu. Tímto jazykem hovoří většina obyvatel Švédska a švédsky hovořících obyvatel Finska. Často užívané švédské označení pro standardní švédštinu je „rikssvenska“ („říšská švédština“).
Co se pije ve Švédsku
< br> Tradiční a populární pití
Velmi oblíbeným nápojem je káva či čaj s mlékem. Typickým alkoholickým nápojem je Aquavit („živá voda“), tedy 45% nápoj z obilí či brambor, s obsahem různého koření, především však kmínu. S alkoholem se však běžně nesetkáte, jeho konzumace na veřejném prostranství je přísně zakázaná.
Co se vyplatí koupit v Norsku
10 tipů na dárky z NorskaNorský svetr.Sobí nebo losí salám.Marmelády všeho druhu.Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcíUzený losos.Písek z bílých pláží na Lofotech.Pivo z nejsevernějšího pivovaru na světě