Kdy davat prednost na křižovatce
Není-li křižovatka řízena policistou, ani světelnými signály a není rozlišena ani dopravními značkami upravujícími přednost, pak dle zákona platí obecná úprava provozu, tzn. přednost vozidel přijíždějících zprava. Vždy když mluvíme o pravé či levé straně, máme na mysli strany ve směru pohledu příslušného řidiče.
Archiv
Kdo má přednost při odbočování vlevo
Vozidlo odbočující vlevo musí dát přednost protijedoucím vozidlům vždy.
Kde neplati prednost zprava
Základní mantra této poučky z autoškoly zní Kdo přijíždí zprava, má přednost! Přednost zprava platí také mezi vozidly, které přijíždí z vedlejších sousedních silnic. Důležité: Přednost zprava neplatí při výjezdu z účelové komunikace, obytné zóny atd.
Archiv
Kdo má přednost na úzké silnici
Na úzkých cestách má vždy přednost ten, kdo jede do kopce.
Kdo má kdy prednost
Pravidlo je jasné; pokud není dáno, kdo má přednost, značkami, semafory nebo pokyny policisty, platí pravidlo pravé ruky. Přednost zprava říká, že první projede křižovatkou to auto, které přijíždí po pravé ruce jiného auta a samo nemá po pravé ruce další auto.
Jak zastavit před křižovatkou
Před křižovatkou vždy musíme podřazovat.
První je na neutrál – nejčastější způsob, druhý je na rychlost, kterou máte zařazenou a před zastavením jen zmáčknout spojku-nejjednodušší způsob. Třetí – nejsložitější je podřazování /zařazování nižších rychlostí, tzv. brzdění motorem/.
Jak zastavit v křižovatce
Řidič nesmí zastavit a stát
na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před hranicí křižovatky a 5 m za ní; tento zákaz neplatí v obci na křižovatce tvaru "T" na protější straně vyúsťující pozemní komunikace….
Kdy davam prednost
“ Pokud není tedy jasně dána přednost v jízdě, jede dříve ten, kdo přijede zprava. Pokud tedy mám po pravé ruce jiné auto (nebo další výše definované účastníky silničního provozu), musím mu dát přednost.
Jak poznám že jsem v jednosměrce
Jednosměrná pozemní komunikace (zpravidla jednosměrná ulice, hovorově jednosměrka) je taková pozemní komunikace, po které se smí jet pouze v jednom směru; jet druhým směrem je zakázáno. Jednosměrné ulice se nacházejí převážně v sídelní zástavbě, výjimečně i mimo ni.
Jak se dostat ze sněhu
Chodidlo v ponožkách bude se spojkovým pedálem pracovat mnohem přesněji a citlivěji. Potom už jenom nastartovat zařadit jedničku, jemně pustit spojku, nechat auto cuknout dopředu, ihned řadit zpátečku a cuknout s autem zase zpět. Někdy k pohybu zpět může stačit pouhé vyšlápnutí spojky.
Kdo komu dává prednost
Pravidlo je jasné; pokud není dáno, kdo má přednost, značkami, semafory nebo pokyny policisty, platí pravidlo pravé ruky. Přednost zprava říká, že první projede křižovatkou to auto, které přijíždí po pravé ruce jiného auta a samo nemá po pravé ruce další auto.
Kdy šlapat na spojku
Spojka slouží jen pro rozjezd, přeřazení a zastavení, maximálně se používá třeba ještě za situace, když rovnáte smyk nebo jste chytli aquaplaning.
Jak daleko můžu stát od přechodu
Pravidla silničního provozu daná zákonem 361/2000 Sb., Zákon o provozu na pozemních komunikacích, jednoznačně říkají, že řidič nesmí zastavit a stát na přechodu pro chodce ani ve vzdálenosti 5 metrů před ním. “Když parkuje vozidlo u přechodu, musí chodec vstoupit do vozovky, aby se pořádně rozhlédl.
Jak poznat pozemní komunikaci
Co to jsou pozemní komunikace, určuje zákon o pozemních komunikacích takto: „Pozemní komunikace je dopravní cesta určená k užití silničními a jinými vozidly a chodci, včetně pevných zařízení nutných pro zajištění tohoto užití a jeho bezpečnosti. “
Jak zastavit na stopce
Zákon definuje povinnosti řidiče u stopky takto: „Na příkaz dopravní značky "Stůj, dej přednost v jízdě!" musí řidič zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má do křižovatky náležitý rozhled.
Co se nesmí v jednosměrce
Na jednosměrné komunikaci je obecně zakázáno otáčení a couvání. Couvat se smí, jestliže je to nezbytně nutné. Zastavit a stát se na jednosměrné komunikaci smí na obou stranách, pokud jsou splněny ostatní podmínky, například zachování průjezdné šířky vozovky, a pokud zastavení a stání není zakázáno.
Jak se miji auta na křižovatce
Pokud je dostatek místa pro vyhýbání (vejdou se na křižovatku bezpečně obě odbočující vozidla, pak se mohou vyhnout vlevo, tedy se míjejí pravými boky vozidel. Pokud to dopravní situace dovolí, mohou takto pokračovat v odbočování vlevo další protijedoucí automobily, aniž by si navzájem křížily směr jízdy.
Co delat kdyz jsem zapadl
Každá situace má řešení, hlavně nešlapejte na plyn
Pokud jste zapadli pouze částečně jedním kolem nebo bokem, zařaďte jedničku nebo zpátečku, a zkuste pomalu vyjet. V řadě případů je auto zapadlé přes hranu cesty, a při rychlejším výjezdu se může nešikovně poničit podvozek i spojka.
Jak brzdit auto na ledu
Základní pravidlo zní, že na náledí byste měli brzdit pomalu a s předstihem. Prudkým sešlápnutím brzdového pedálu si koledujete o smyk. Totéž platí pro trhnutí volantem. Klíčové je dodržovat dostatečný rozestup, který by měl být přizpůsoben delší brzdné dráze.
Jak správně brzdit z kopce
Pokud musíte brzdit, brzděte krátce, ale intenzivně. Nemusí vám rovnou blokovat kola, ale raději v pravidelných intervalech více sešlápněte brzdu, aby auto více zpomalilo. Následně nechte auto kus popojet s uvolněnou brzdou, ať se brzdy stačí prouděním vzduchu ochladit.
Jak se pozná špatná spojka
Odcházející spojku lze poznat i během standardního ježdění. Prokluzování se bude projevovat například při jízdě do kopce, kdy v důsledku ztrát výkonu při proklouznutí nebude vozidlo vzhledem ke vzrůstajícím otáčkám úměrně zrychlovat. Auto bude citelně ztrácet výkon a "nepojede", i když motor bude točit.
Kde nesmím zastavit
Zastavit a stát se nesmí zejména:
na horizontu, na přechodu pro chodce a 5 m před ním, na křižovatce a blíže než 5 m před a za ní (vyjma v obci na křižovatce tvaru „T“ na protější straně), na zastávce a 30 m před a 5 m za ní, případně od značky „Zastávka autobusu“ apod.
Jak se chodi po prechodu
Na přechodu pro chodce se chodí vpravo. Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose. Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.
Jak se pozná lesní cesta
Skutečnost, zda se jedná o lesní cestu, či nikoliv, si tak lze ověřit pouze u vlastníka lesa, resp. u osoby, která les spravuje, ledaže by návštěvníci lesa o tom byli informováni jiným veřejně přístupným způsobem.
Co se nepovažuje za pozemní komunikaci
Takovými místy jsou např. soukromá pole, polní cesty, letiště, silniční dráhy a dále tzv. místa ležící mimo pozemní komunikace (o nich dále). Je však třeba ale upozornit, že fakt, že dané místo není pozemní komunikací, neznamená, že se tam např.