Které války začalo Rusko
Sovětský svaz (1920–1991)
Konflikt | Strana 1 | Strana 2 |
---|---|---|
1977–1978 Etiopsko-somálská válka | Etiopie Kuba Jižní Jemen Sovětský svaz | Somálsko Západní somálská osvobozenecká fronta |
1979–1989 Sovětská válka v Afghánistánu | Sovětský svaz Afghánská demokratická republika | Mudžahedíni: Peševárská sedmička Teheránská osmička |
Kdo vedl Rusko v době občanské války
listopadu 1917 (říjnová revoluce) a vytvoření sovětské vlády v čele s Leninem. Boje začaly na přelomu let 1917/1918 a skončily vítězstvím bolševiků v roce 1920, po uzavření řady dohod s odcházejícími československými legionáři.
Která území získal po válce SSSR
Sovětský svaz získal zpět území, která ztratilo ještě carské Rusko Brest-litevským mírem v roce 1917; velkou část východní Evropy a tehdejšího Finska. Změnily se hranice mnohých svazových republik, například Ukrajiny, Běloruska či Litvy.
Kdo stál v čele Sovětského svazu
Vedení a hlavní orgány. V prvních letech existence ruské komunistické strany, předchůdkyně pozdější KSSS, stál v čele její první předseda a zároveň i její hlavní ideový vůdce Vladimir Iljič Lenin. Svou autokratickou moc zakládal především na své obrovské autoritě.
Kdo začal válku na Ukrajině
Dne 15. dubna 2014 vyhlásil Oleksandr Turčynov silovou protiteroristickou operaci ATO na severu Dobasu. Tento den je považován za začátek občanské války na východě Ukrajiny.
Kde se válčí na Ukrajině
Od 17. února 2022 je podle zpráv monitorovací mise OBSE na Ukrajině evidována mnohonásobně zvýšená intenzita porušení příměří a explozí. Podle zveřejněných map OBSE exploze značně převažují na území Doněcké a Luhanské oblasti na linii kontaktu ukrajinských a separatistických sil.
Kdo vedl ruskou revoluci
bolševici, jež vedl Vladimir Iljič Lenin. Bolševici spustili druhou revoluci, říjnovou, během níž uzmuli moc. Učinili tak za pomoci své milice – tzv. Rudých gard (později přetvořených na Rudou armádu a částečně též na Čeku, tajnou policii).
Co je to válečný komunismus
Válečný komunismus je název hospodářské politiky bolševiků v letech 1918–1921, v širším smyslu pak označení první etapy bolševické vlády v Rusku do roku 1921.
Kdo vyhrál druhou světovou válku
výsledek: Vítězství Spojenců: Pád a rozdělení nacistického Německa. Vytvoření Organizace spojených národů.
Kdo začal druhou světovou válku
Útok Německa proti Polsku
Druhá světová válka – nejkrvavější ozbrojený konflikt všech dob – začala útokem německých jednotek na polskou posádku na poloostrově Westerplatte u přístavního města Gdaňsk za úsvitu 1. září 1939. Předcházelo tomu zinscenované přepadení německého rozhlasového vysílače u Gliwic.
Kdo měl největší moc v SSSR
Pravomoci. Jmenoval vládu, měl zákonodárnou moc a byl jedinou institucí státu, která měla právo měnit ústavu. Nejvyšší sovět byl dvoukomorový parlament, skládal se ze Sovětu svazu a Sovětu národů.
Co je to perestrojka
pěrestrojka, česky: přestavba) byla během 80. let série politických a ekonomických reforem v Sovětském svazu, pod vedením tehdejšího generálního tajemníka KSSS Michaila Gorbačova. Původně zamýšlené ekonomické reformy se postupně proměnily na pokus o přestavbu celého sovětského systému.
Co chce Rusko na Ukrajině
Rusko požaduje zajištění zákonných práv národnostních menšin na Ukrajině, neutralitu Ukrajiny, uznání nezávislosti separatistických republik a nerozmisťování některých útočných zbraní v zemi.
Co bylo dříve Ukrajina nebo Rusko
Po čtyřech letech bojů ztratila Ukrajina nezávislost a její větší část se jako Ukrajinská sovětská socialistická republika (USSR) stala roku 1922 součástí Sovětského svazu. V důsledku druhé světové války byly k SSSR přičleněny do té doby polské oblasti na západě i dříve československá Podkarpatská Rus.
Kde je teď válka
Ukrajina, Izrael a Palestina, Irák, Sýrie a spoustu dalších zemí světa, tam všude teče krev nejen bojovníků ale i bezbranných a nevinných civilistů. Devatenáct zemí. To je počet států, kde při bojích zemřelo 100 a více lidí.
Kde jsou Rusové
Většina etnických Rusů žije v Ruské federaci, ale významné menšiny žijí i v bývalých sovětských republikách jako Bělorusko, Kazachstán, Moldavsko, Ukrajina a Pobaltí. Velká ruská diaspora se rozšířila po celém světě s významnými počty ve Spojených státech, Německu, Brazílii a Kanadě.
Co se stalo v roce 1917 v Rusku
Ruská revoluce 1917 je označení pro souhrn událostí v ruských dějinách roku 1917, během kterých se Ruské impérium proměnilo v historicky první komunistický stát světa. Bolševické jednotky útočí na carskou policii v březnu 1917.
Kdy došlo v Rusku k únorové revoluci
Únorová revoluce | |
---|---|
Ozbrojení dělníci | |
trvání: 8 – 12. března 1917 (dle j. k. 23 – 27. února 1917) místo: Petrohrad, Ruské impérium výsledek: konec monarchie v Rusku abdikace Mikuláše II. vznik prozatímní vlády dvojvláda prozatímní vlády a sovětů | |
strany | |
Ruské impérium | revolucionáři |
Kdy skoncila válka v ČR
května, že poslední německé jednotky v českých zemích kapitulovaly až 11. května, a že poslední německé jednotky v Evropě kapitulovaly až 15. května, válka v Evropě oficiálně skončila 8. května 1945 ve 23:01.
Jak by dopadla válka s Nemeckem
Konec války v Evropě nastal 8. května 1945 bezpodmínečnou kapitulací Německa. Po americkém svržení atomových bomb na města Hirošima a Nagasaki kapitulovalo Japonsko 2. září 1945.
Kdo vyhrál 2 světovou válku
Konec války v Evropě nastal 8. května 1945 bezpodmínečnou kapitulací Německa. Po americkém svržení atomových bomb na města Hirošima a Nagasaki kapitulovalo Japonsko 2. září 1945.
Co se delo před 2 svetovou valkou
Útok Německa proti Polsku
Druhá světová válka – nejkrvavější ozbrojený konflikt všech dob – začala útokem německých jednotek na polskou posádku na poloostrově Westerplatte u přístavního města Gdaňsk za úsvitu 1. září 1939. Předcházelo tomu zinscenované přepadení německého rozhlasového vysílače u Gliwic.
Co patrilo do SSSR
SSSR byl tvořen 15 svazovými (tzv. socialistickými) republikami. Byla to: Arménská, Ázerbájdžánská, Běloruská, Estonská, Gruzínská, Kazašská, Kirgizská, Litevská, Lotyšská, Moldavská, Ruská (RSFSR), Tádžická, Turkménská, Ukrajinská a Uzbecká.
Co je to glasnosť
Výraz glasnosť (rusky: гла́сность) pochází z ruského jazyka a znamená „otevřenost“ v politickém smyslu.
Kdy nastoupil Gorbacov
Generálním tajemníkem KSSS. Po smrti Konstantina Černěnka byl dne 11. března 1985 ve svých 54 letech zvolen generálním tajemníkem KSSS. Stal se prvním vedoucím představitelem, který se narodil po Velké říjnové revoluci.