Jak funguje proutek
Proutek – pružnou větvičku ve tvaru písmene Y drží proutkař oběma rukama za rozdvojené větve a ohýbá je od sebe, společná větev míří od těla; její pohyb nahoru nebo dolů indikuje nepatrné pohyby jeho rukou.
Jak funguje proutek na hledání vody
let dokazují, že proutek, respektive proutkař, ve skutečnosti vodu rozpoznat neumí. "Proutek vůbec nereaguje na vodu, ale na výčnělky skály pod hlínou a na okraje puklin, kterými rozštěpily horninu horské tlaky.
Archiv
Na jakém principu funguje virgule
Proutek – virgule není nic jiného než částečně rozštípnutý prut, který proutkař drží za ohnuté, napružené konce. V místě, kde je hledané ložisko, se proutek prudce, nečekaně skloní hrotem k zemi, dojde k tzv. proutkařské reakci. Proutkaři údajně existovali už ve starověku, ale přesnější údaje pocházejí teprve z 15.
Archiv
Jak drzet proutek
Delší stranu ramínka zahněte do úhlu 90° a kleštěmi zahněte konec drátu na obou stranách o 180°, to kvůli bezpečnosti. Kratší stranu můžete, ale nemusíte potáhnout tunýlkem z plastu, například z brčka, ve kterých se virgule mohou volně pohybovat. Toto řešení je vhodné pro ty, kdo mají sklony držet virguli příliš pevně.
Kdo najde vodu na pozemku
Hydrogeolog vs.
Při hledání místa pro studnu využívá teoretické znalosti, zkušenosti, ale také informace z návštěvy na pozemku. Za svou práci nese odpovědnost. Proutkař pomocí virgule hledá pod zemí geologické poruchy, pukliny, které bývají vyplněny vodou. Jeho služby často využívají hydrogeologové.
Jak najít vodu proutkem
Hydrogeologický průzkum je spolehlivou metodou, jak najít vodu pro studnu. Hydrogeolog využívá topografických a geologických map a zeměvrtných prací. Určí na vašem pozemku nejvhodnější místo pro studnu, způsob jejího hloubení (zda kopaná nebo vrtaná studna) a vytvoří odhad nákladů na vybudování.
Jaký proutek na hledání vody
Právě vrbové proutky jsou asi nejznámější a při provádění osvědčeného způsobu, jak najít spodní vodu. Vyzbrojte se tedy vrbovým proutkem a hurá na to.
Jak zjistit hladinu spodní vody
Hladinu podzemní vody dokáže určit hydrogeolog, který na daném pozemku provede hydrogeologický průzkum. Ten sestává z analýzy terénu a okolních vodních toků. Občas hydrogeolog přizve ke spolupráci také proutkaře, byť to není oficiálně uznaná metoda.
Jak zjistit hladinu podzemní vody
Hladinu podzemní vody dokáže určit hydrogeolog, který na daném pozemku provede hydrogeologický průzkum. Ten sestává z analýzy terénu a okolních vodních toků. Občas hydrogeolog přizve ke spolupráci také proutkaře, byť to není oficiálně uznaná metoda.
Jak zjistit hloubku podzemní vody
Další důležitá data o hladině podzemní vody lze zjistit na základě vyhodnocení vrtné prozkoumanosti v blízkosti pozemku (od správce geologické mapy či realizátora vrtu), prozkoumáním základní geologické mapy území, či z historických záznamů o melioračních pracích.
Jak zjistit v jaké hloubce je voda
Hladinu podzemní vody dokáže určit hydrogeolog, který na daném pozemku provede hydrogeologický průzkum. Ten sestává z analýzy terénu a okolních vodních toků. Občas hydrogeolog přizve ke spolupráci také proutkaře, byť to není oficiálně uznaná metoda.
Jak se zbavit podzemní vody
Meliorační potrubí – se buduje v případech, kde je na pozemku vysoká hladina podzemní vody. Do nejníže položených míst pozemku se klade systém drenážních trubek či se tvoří drenáže z kamenů. Prakticky se nejdříve vyhloubí drenážní kanály, do nichž se poté klade drenážní potrubí.
V jaké hloubce je voda
Nejkvalitnější vodu najdeme v hloubkách do 10 až 15 metrů. Čím hlubší vrty jsou, tím víc je voda takzvaně bakteriálně čistá, je však znečištěna chemickými látkami a zase naopak. Hloubka, ze které vodu získáváme, je tedy dvousečnou zbraní. Co je podzemní voda a kde ji najdeme
Jak hluboká může být studna
Vrtané studny jsou ve většině případů hluboké do 30m, ale pokud hydrogeolog navrhne studnu hlubší, nebo se při provádění průzkumného vrtu zastihne vydatný přítok hlouběji než výše zmíněná hranice 30 m, je potřeba speciální oprávnění od příslušného Báňského úřadu pro vrtání hornickým způsobem.
Jak daleko septik od studny
Pro vzdálenost od žumpy (nepropustné jímky) platí uváděná vzdálenost 12m v případě nepropustného podloží (jíly apod.). Pro propustné podloží (písky apod.) je to 30m. Vzdálenost se týká i samotné kanalizační přípojky (kanalizačního potrubí).
Na co si dát pozor při vrtání studny
Pozor na průměry vrtu! Často dostanete zavádějící a klamavé údaje o průměru vrtané studny. Firmy často prezentují vrtaný průměr a ne finální vystrojení vrtu. Může se tak stát, že firma Vám sdělí vysokou cenu za průměr 160 mm a když je studna hotová, tak zjistíte, že na Vás ze země kouká výpažnice o průměru 110 mm.
Jak daleko může být studna od domu
Nejmenší vzdálenost studny od zdrojů možného znečištění je stanovena podle druhu možného zdroje znečištění pro prostupné prostředí takto:žumpy, malé čistírny, kanalizační přípojky 30 m,nádrže tekutých paliv pro individuální vytápění umístěné v obytné budově nebo samostatné pomocné budově 20 m,
Jak dlouho trva vyvrtat studnu
Provedení vrtu trvá většinou 2 – 3 dny. Před započetím díla je ovšem zapotřebí zhotovit hydrogeologický projekt, stavební povolení a vrt ohlásit na vodoprávní a báňský úřad. Ohlášení na úřadech zajistíme.