Jak funguje hledání proutkem
Zkušený hledač vody dokáže díky dlouhodobým zkušenostem rozeznat hydrologické poměry v krajině podle terénu nebo třeba druhu vegetace a díky domu odhadne místo, kde se může nacházet zdroj vody. Jeho tušení pak vyvolá nepatrný podvědomý pohyb ruky, který stačí k tomu, aby uvolnil energii napjatého proutku.
Archiv
Jak funguje vyhledávání vody pomocí proutků
Hydrogeologický průzkum je spolehlivou metodou, jak najít vodu pro studnu. Hydrogeolog využívá topografických a geologických map a zeměvrtných prací. Určí na vašem pozemku nejvhodnější místo pro studnu, způsob jejího hloubení (zda kopaná nebo vrtaná studna) a vytvoří odhad nákladů na vybudování.
Jak drzet proutek
Delší stranu ramínka zahněte do úhlu 90° a kleštěmi zahněte konec drátu na obou stranách o 180°, to kvůli bezpečnosti. Kratší stranu můžete, ale nemusíte potáhnout tunýlkem z plastu, například z brčka, ve kterých se virgule mohou volně pohybovat. Toto řešení je vhodné pro ty, kdo mají sklony držet virguli příliš pevně.
Jaký proutek na hledání vody
Právě vrbové proutky jsou asi nejznámější a při provádění osvědčeného způsobu, jak najít spodní vodu. Vyzbrojte se tedy vrbovým proutkem a hurá na to.
Archiv
Jak zjistit hladinu spodní vody
Hladinu podzemní vody dokáže určit hydrogeolog, který na daném pozemku provede hydrogeologický průzkum. Ten sestává z analýzy terénu a okolních vodních toků. Občas hydrogeolog přizve ke spolupráci také proutkaře, byť to není oficiálně uznaná metoda.
Kdo najde vodu na pozemku
Hydrogeolog vs.
Při hledání místa pro studnu využívá teoretické znalosti, zkušenosti, ale také informace z návštěvy na pozemku. Za svou práci nese odpovědnost. Proutkař pomocí virgule hledá pod zemí geologické poruchy, pukliny, které bývají vyplněny vodou. Jeho služby často využívají hydrogeologové.
Co dělá Proutkar
Člověk, který se hledání vody dlouhodobě věnuje, je z vlastní zkušenosti dobře obeznámen s hydrologickými poměry v krajině, dokáže se orientovat podle terénu nebo druhu vegetace. Díky tomu odhadne, kde se má vrtat, aby se narazilo na zdroj vody. Reakce proutkařů jsou tedy zpravidla podvědomé.
Jak se zbavit spodní vody
V případě nízké hladiny podzemní vody (max. do poloviny výšky nádrže) je nutné umístit nádrž na železobetonový základ o minimální tloušťce 15 centimetrů a provést obsyp s hutněním. V případě, že úroveň podzemní vody překročí polovinu výšky nádrže, musí být nádrž ukotvena k podkladové železobetonové desce.
Jak zjistit hloubku podzemní vody
Další důležitá data o hladině podzemní vody lze zjistit na základě vyhodnocení vrtné prozkoumanosti v blízkosti pozemku (od správce geologické mapy či realizátora vrtu), prozkoumáním základní geologické mapy území, či z historických záznamů o melioračních pracích.
Jak držet virgulí
Postavíme se rovně, s nohama mírně od sebe a uchopíme virguli do ruky (v případě dvou virgulí ve tvaru písmene L – držíme samozřejmě v každé ruce jednu – za její rukojeť) tak, aby její konce směřovaly k zemi (svislá poloha).
Jak se pracuje s virgulí
Virgule slouží pouze jako zesilovač vlastního podvědomí.
Toto podvědomí je současně velice citlivé na různé věci. Ve chvíli kdy proutkař přijde nad hledanou zónu, nebo nad předmět, který hledá, podvědomí pozná rozdíl v magnetické anomálii, nebo infrazvuk, který je našimi standartními pěti smysly nedetekovatelný.
Jak Vysusit zahradu
Rostliny, co pijí
Můžete ale také zkusit vysušit zemi rostlinami. Jsou totiž takové, které hodně pijí, a půdu kolem sebe tak účinně vysuší. Příkladem může být vrba. Ta je ideální na podmáčené půdy, kde ovšem její apetit pomáhá vysušovat místo kolem sebe.
Jak se zbavit podzemní vody
Meliorační potrubí – se buduje v případech, kde je na pozemku vysoká hladina podzemní vody. Do nejníže položených míst pozemku se klade systém drenážních trubek či se tvoří drenáže z kamenů. Prakticky se nejdříve vyhloubí drenážní kanály, do nichž se poté klade drenážní potrubí.
Jak si vyrobit virgule
Nejjednodušší proutek neboli virgule, kterou si můžete sami vyrobit je pravoúhlá virgule. Nejlépe pár virgulí, do každé ruky jednu. Vyrobíte je ze dvou kovových tyček zahnutých do písmene L. Delší rameno by mělo být dlouhé 25-30cm, kratší asi 15 cm.
Co s podmáčeným pozemkem
Řešení je nutné zvážit. Některé případy vyžadují spíše technické řešení v podobě drenáží, které z pozemku odvedou všechnu přebytečnou vodu. Pokud se jedná o lokální dlouhodobé zamokření, bývá častým řešením také stavba vodních nádrží, které stáhnou vodu ze širšího okolí a mnohá další technická řešení.
Jak dostat vodu ze zahrady
Pokud je zamokření zahrady způsobené trvale vysokou hladinou spodní vody, musíme zahradu odvodnit soustavou drenáží z drenážních trubek či drenážních kamenů nebo cihel. Voda je drenážním systémem odváděna na nejnižší místo zahrad do jímek a nebo mimo pozemky – nejlépe do vodních ploch či toků.
Na jakém principu funguje virgule
Proutek – virgule není nic jiného než částečně rozštípnutý prut, který proutkař drží za ohnuté, napružené konce. V místě, kde je hledané ložisko, se proutek prudce, nečekaně skloní hrotem k zemi, dojde k tzv. proutkařské reakci. Proutkaři údajně existovali už ve starověku, ale přesnější údaje pocházejí teprve z 15.
Jak na Podmacenou zem
V tomto případě se doporučuje dočasná výsadba dřevin s vysokou spotřebou vody. Jakmile se vodní poměry na pozemku upraví, je možné tyto „žíznivé“ rostliny z výsadeb odstranit. Pokud se přeci jen rozhodnete pro výsadbu okrasných dřevin, které nesnáší půdní zamokření, upřednostněte vyvýšenou výsadbu nad úroveň terénu.
Jak zachytit vodu na pozemku
Okopávání, kypření a rytí půdy pomůže rostlinám udržet vodu přímo u kořenů. Pokud rozrušíte vrchní ztvrdlou vrstvu půdy, přestane se vláha zbytečně vypařovat a skončí tam, kde má. Nenecháte-li půdu vytvořit tvrdý škraloup, zamezíte odpařování vody a dodáte kořenům stromů cennou vláhu.
Jak dostat vodu na pozemek
Konkrétně se jedná o:stavební povolení pro stavbu studny (územní rozhodnutí) – vydává stavební úřad.povolení stavby vodního díla, jeho součástí je hydrogeologický posudek – vydává vodoprávní úřad.povolení k nakládání s vodami neboli povolení k odběru podzemní vody – vydává vodoprávní úřad.
Jak vysušit zahradu
Jedná-li se o pozemek svažitý, mnohdy postačí odvést vodu třeba i nezpevněným kanálkem do blízkého vodního toku, řeky, potoka nebo mokřadu. Je možné rovněž zkusit změnit výsadbovou technologii. Další variantou je realizace odvodňovacích a drenážních systémů. Je možné pěstovat také rostlinstvo na vyvýšených záhonech.
Které stromy se hodí do vlhké půdy
Z listnatých stromů se potom daří javoru, habru, některým dubům a bukům, jasanu, lípě nebo jilmu. Vhodné jsou i střemchy, hlohy, akáty nebo štědřenec. I některé jehličnany tolerují zamokření. Patří mezi ně proslulé a oblíbené thůje, méně známá kryptomerie japonská, pak třeba modřín, cypřišek, douglaska, tis a tisovec.
Jak na zahradu bez vody
Bez vody zahrada nedokáže existovat. Na pozemku, kde panuje sucho, můžeme vybudovat automatickou závlahu, vyhloubit studnu (na častější zavlažování) nebo na něj vysadit rostliny, kterým sucho a teplo neublíží. V takovémto případě zahrada nebude vyžadovat naši každodenní přítomnost a pracné zavlažování.
Jak udělat přípojku vody
Jak začít realizovat kanalizační a vodovodní přípojkuOslovte správce.Sežeňte projektanta vodohospodářských staveb.Povolení kanalizační a vodovodní přípojky.Sepište žádost o zřízení přípojky.Zemní a stavební práce.Napojení na vodovod či kanalizaci.Podpis smlouvy se správcem sítě
Co je to Svejl
Výraz svejl vznikl z anglického slova swale (příkop, průleh). Jde tedy o systém mělkých příkopů, které zadržují a rozvádějí vodu po svažitých pozemcích. Důležitý je sklon svejlů, jelikož stejně jako v případě gravitační kanalizace, využívají i svejly gravitaci. Voda prostě stéká díky gravitaci z kopce dolů.