Kdy je ukrajinský Nový rok
Dnes už tato tradice přežívá jenom na vesničkách. 14. ledna nastává svátek svatého Vasyľa, a také příchod Nového roku podle starého juliánského kalendáře. Běžně se mu říká „starý nový rok".
Archiv
Kdy má Ukrajina Vánoce
Od roku 2017 se 25. prosinec, Vánoce podle gregoriánského kalendáře, stal oficiálním státním svátkem na Ukrajině. Východní pravoslavná církev a ukrajinské řeckokatolické církve se řídí převážně juliánským kalendářem a 7. leden je na Ukrajině také státním svátkem.
Kdy se slaví Vánoce v Rusku
V Rusku se Vánoce slaví dvěma způsoby. Buď se slaví pravoslavné Vánoce, které jsou 6. a 7. ledna, nebo se slaví Vánoce postaru na Nový rok.
Co jedí Ukrajinci na Vánoce
Pokud jde o sváteční jídla, na prvním místě je kuťa – vařená pšenice s medem, mákem a ořechy. Toto jídlo je nejen snadné na přípravu, ale také velmi zdravé. Nejprve jíme tedy kuťu a zdravíme se navzájem. Existuje také rituál házení kuti ke stropu.
Archiv
Jak se řekne ukrajinský Vánoce
Takže Veselé Vánoce a Šťastný Nový rok v cizích jazycích
afghánština | Saale Nao Mubbarak |
---|---|
španělština | feliz navidad y ano nuevo |
švédština | God Jul och Gott Nytt Ar |
turečtina | Noeliniz Ve Yeni Yiliniz Kutlu Olsun |
ukrajinština | Veseloho Vam Rizdva i Shchastlyvoho Novoho Roku! |
Kdo nosí dárky na Ukrajině
Dárky tu nosí hlavně Svatý Mikuláš (19. prosince večer). V některých rodinách chodí Děda Mráz, který se zde usadil díky ruskému vlivu. Mikuláš nosí dárečky za okno nebo za dveře, nikoli pod stromeček.
Kdo nosí dárky v Německu
Například v Německu nosí dárky hned dvě bájné postavy. Na severu naděluje především tzv. Weihnachtsmann neboli Vánoční muž, naopak na jihu lidé čekají na dárky spíše od obdoby našeho Ježíška tzv. Christkinda.
Jak se na Ukrajině běžné zdobí stromek
Zajímavý vánoční zvyk mají i Ukrajinci, kteří jsou zvyklí zdobit vánoční stromek umělou pavučinou a pavouky. Tento zvyk pochází ze staré legendy, ve které pavouci zachránili Vánoce pro jednu chudou rodinu. Okolo vánočního stromku totiž utkali své pavučiny a tím vánoční stromeček ozdobili.
Co se jí na Ukrajině
Zvláštností ukrajinské kuchyně je využívání převážně domácích potravin, jako jsou brambory, maso, zvěřina, ovoce, houby, lesní plody a bylinky. Mezi nejznámější jídla patří boršč, soljanka a varenyky. Mezi nápoji je oblíbená vodka nebo kvas.
Kdo roznáší dárky v Polsku
Mikulášové a jejich pomocníci. Oč jednoduší to mají v Polsku, kde vánoční dárky roznáší Svatý Mikuláš / Święty Mikołaj s několika pomocníky: někde je to malá hvězdička Gwiazdka, jinde dědeček Gwiazdor, na východě země pak Děda Mráz.
Kdo nosí dárky v Egyptě
V Egyptě nechodí Santa, Ježíšek ani Děda Mráz, ale Baba Noël (Otec Vánoc), který nosí dárky přes okno. Pro většinu obyvatel jsou Vánoce spíše světským svátkem.
Co je Salo
Salo – vepřový špek pocházející ze hřbetu zvířete. Syrové solené vepřové sádlo je už po staletí ukrajinskou národní vášní a jsou mu věnovány i některé vtipy či dokonce básně a písně. Často se konzumuje s krajícem chleba a spoustou česneku. Salo se také přikusuje k vodce.
Co se pěstuje na Ukrajině
Většina území Ukrajiny disponuje kvalitní a úrodnou černozemní půdou. Obděláváno je 57% půdy. Mezi hlavní zemědělské produkty patří: pšenice, ječmen, cukrová řepa, brambory, kukuřice, slunečnice, maso a mléčné výrobky. Chová se zde hlavně skot a prasata, důležitý je rovněž rybolov.
Kdo nosí dárky v Česku
V České republice nosí dárky Ježíšek.
Co jedí Poláci na Vánoce
Na Vánoce do Polska
Bývá to hlavně houbová a rybí polévka, boršč z červené řepy či zelí, a podobně jako u nás kapr.
Kdo neslaví Vánoce
V době křesťanského adventu a vánočních svátků mají Židé Chanuku. Není to nejvýznamnější židovský svátek a Židé sami ani Chanuku nepovažují za oslavu Vánoc.
Co se pije na Ukrajině
Mezi nejznámější jídla patří boršč, soljanka a varenyky. Mezi nápoji je oblíbená vodka nebo kvas.
Co jedí Ukrajinci
Ukrajinská kuchyněTatarská specialita pilaf, skopové maso s rýžíKvalitní černý a červený kaviár.Huculská kukuřičná kaše mamalyha.Sytě červená polévka boršč z červené řepy zdobená smetanou.Kyselo-slaná polévka soljanka obsahuje mimo jiné také olivy a citron.Zeleninová okroška s vejcem vyrobená z bílého kvasu.
Jak se říká Ukrajině
Označení Ukrajina bylo užíváno spíše v lidové řeči, zatímco polské a ruské úřady používaly zpravidla označení Malá Rus, Malorusko – v kontrastu k Velké Rusi (dnešnímu Rusku), Bílé Rusi (dnes Bělorusko) a Červené Rusi (Halič).
Kdo nosí dárky v Brazílii
Kvůli francouzským vlivům v 19. století nosí dárky také v Argentině, Brazílii a Uruguayi pod jménem Papá Noel. V Portugalsku je nazýván Pai Natal.
Kdo chodí na Vánoce v Polsku
Dárky v Polsku nosí na většině území sv. Mikuláš, v nejjižnější části Polska Ježíšek a v Kašubsku hvězdička. Vánoce v Polsku se nazývají Boże Narodzenie (Boží narození).
V jaké zemi se neslaví Vánoce
Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.
Kdo vymyslel Vánoce
První Vánoce slavili v Římě
Historicky je za vznik Vánoc možné považovat období na přelomu třetího a čtvrtého století, protože první zmínky jsou v řeckém kalendáři Furia Dionysia Philocata z roku 354. kalendář ale vznikal mnohem dříve, a tak je možné usuzovat, že první Vánoce se v Římě slavily kolem roku 330.
Co je typické pro Ukrajinu
Zvláštností ukrajinské kuchyně je využívání převážně domácích potravin, jako jsou brambory, maso, zvěřina, ovoce, houby, lesní plody a bylinky. Mezi nejznámější jídla patří boršč, soljanka a varenyky. Mezi nápoji je oblíbená vodka nebo kvas.
Jak je to s Ruskem a Ukrajinou
března 2021 začalo Rusko přesouvat značné vojenské síly na svou hranici s Ukrajinou, což vyvolalo obavy z možnosti rozsáhlé invaze, které zesílily začátkem roku 2022. Diplomatická jednání nevedla ke zmírnění napětí a Rusko pokračovalo v soustřeďování vojsk, ačkoliv jeho představitelé opakovaně popírali útočné plány.