Jak se počítá názvosloví soli
Názvosloví solí bezkyslíkatých kyselin se řídí pravidly platnými pro binární sloučeniny. Podstatné jméno je v něm umístěno na prvním místě a tvoří je název prvku nebo skupiny prvků se záporným oxidačním číslem či nábojem (s připojením koncovky „–id“, názvy aniontů byly podrobně diskutovány v kapitole 2.4.2).
ArchivPodobné
Jak se dělá názvosloví
V českém názvosloví je ve většině případů složen název sloučeniny z podstatného a přídavného jména. Podstatné jméno je odvozeno od elektronegativní části, přídavné jméno charakterizuje část elektropozitivní. Jde o sloučeniny odvozené od kyselin náhradou všech –OH skupin a někdy také atomů kyslíku jinými skupinami.
ArchivPodobné
Jak se tvoří názvosloví kyselin
Název se skládá z podstatného jména kyselina a z přídavného jména, které charakterizuje centrální atom (tj. třetí prvek) a jeho oxidační číslo. Např. v kyselině dusičné je centrálním atomem dusík, který má oxidační číslo V+.
Jakou reakcí vznikají soli
Vznik. Soli vznikají redoxními i jinými reakcemi: neutralizací (reakcí kyseliny a zásady).
Co je to názvosloví
Terminologie je nauka o termínech, tj. o odborných názvech, a o způsobu jejich vytváření a sestavování do systémů. Výraz terminologie se častěji používá pro označení konkrétních systémů termínů, česky označovaných též slovem názvosloví, případně odborné názvosloví.
Co je to Hydrogensoli
Hydrogensoli, neboli kyselé soli, obsahují ve své molekule atomy vodíku (tzv. kyselé vodíky). V názvu soli se přítomnost těchto vodíků označuje předponou hydrogen-. Nachází se před názvem aniontu.
Jak se počítají solí
Podvojné soli
Ve vzorcích a názvech se kationty uvádějí v pořadí rostoucích oxidačních čísel. Jestliže mají prvky stejné oxidační číslo, pak se uvádějí v abecedním pořadí značek prvků. Víceatomové kationty, např. amonný (NH4)I+, se uvádějí jako poslední ve skupině kationtů, které mají stejné oxidační číslo.
Jak se počítají soli
Podvojné soli
Ve vzorcích a názvech se kationty uvádějí v pořadí rostoucích oxidačních čísel. Jestliže mají prvky stejné oxidační číslo, pak se uvádějí v abecedním pořadí značek prvků. Víceatomové kationty, např. amonný (NH4)I+, se uvádějí jako poslední ve skupině kationtů, které mají stejné oxidační číslo.
Jaké jsou druhy soli
Podle způsobu, jakým se sůl získává, se dělí kuchyňská sůl na mořskou, vakuovanou a kamennou. Nejstarším způsobem získávání soli je odpařováním mořské vody. Mořskou vodou se naplní mělké nádrže a za působení slunečního záření a proudění vzduchu se voda vypařuje.
Kdo vymyslel názvosloví
Chemické názvosloví (chemická nomenklatura) je systém pro pojmenování chemických sloučenin. Antoine Laurent de Lavoisier, který bývá považován za jednoho ze zakladatelů moderní chemie a tvůrce prvních zásad chemického názvosloví.
Co to je hydrát
Hydrát je látka, která má ve svých molekulách obsaženu vodu. V anorganické chemii se jedná především o soli, u nichž je voda zabudována do krystalů. Vlastnosti hydrátů solí se liší od jejich bezvodých solí.
Jak se tvoří Thiokyseliny
f) Thiokyseliny vznikají od oxokyselin záměnou atomu O2– za atom S2–. Názvy thiokyselin se tvoří připojením předpony „-thio“ k názvu příslušné oxokyseliny a doplněním číslovkové předpony označující počet thioskupin.
Jak se počítají oxidy
Vzorec oxidu odpovídá schématu XmOn, kde X je chemická značka prvku a m a n jsou počty atomů. Pokud je počet atomů (m, n) roven jedné, nepíše se ani nevyslovuje.
Která sůl je nejzdravější
„Zdravější verzí“ je sůl mořská, která se odpařuje z oceánů. Nerafinovaná mořská sůl má našedlou barvu a přirozeně obsahuje jód a jiné stopové minerály a řasy.
Co je to černá sůl
Černá sůl (ve skutečnosti spíše šedo-fialová) je druhem nerafinované vulkanické soli s výraznou chutí po vajíčkách, za kterou mohou její siřičité složky. Kromě nich obsahuje také železo a některé další minerály. Proti běžné soli v ní naopak není tolik zastoupen sodík.
Co je to Barvík
Název fosforu, kostík, odkazuje ke kostem. Chróm dostal název barvík, protože je znám svými barevnými sloučeninami. Osmium v periodické tabulce figurovalo jako voník a draslík získal nakrátko název ďasík.
Co je to Pentahydrat
V průmyslové nomenklatuře někdy používáme termín „pentahydrát síranu měďnatého“. Co je to Jeho chemický vzorec připomíná vzorec síranu měďnatého: CuSO 4 ·5H 2 O. Rozdíl mezi nimi spočívá pouze v obsahu molekul vody: jak název napovídá, pentahydrát síranu měďnatého obsahuje těchto molekul pětkrát více.
Jak se dělá názvosloví oxidů
Názvy oxidů jsou dvouslovné. Tvoří je podstatné jméno oxid a přídavné jméno utvořené od názvu prvku sloučeného s kyslíkem. Jeho zakončení odpovídá oxidačnímu číslu atomu prvku. Ve všech oxidech mají atomy kyslíku oxidační číslo –II: O-II.
Jakou koupit sůl
Potřebujete-li pouze osolit, stačí sáhnout po jakékoliv soli. Kvalitu soli v České republice definuje vyhláška 398/2016 Sb. a ta říká, že sůl musí obsahovat nejméně 98 % chloridu sodného. U solí s jódem či fluorem to je nejméně 97 %.
Proč sůl bez jódu
Dusitanová nakládací sůl bez JÓDU Označována také jako, rychlosůl, praganda nebo nakládací sůl Chrání masné výrobky před oxidaci tuků, má konzervační účinky. Zlepšuje chuť a vůni výrobků, přispívá k zbarvení masa do růžova.
Co je to Maldonská sůl
Maldonská sůl
Není totiž sůl jako sůl. Maldonská sůl je charakteristická tím, že její krystalky jsou tvořené Tyto vločky jsou velmi tenké, rozplývají se na jazyku a příjemně křupou. Zatímco některé druhy soli jsou ošetřeny látkami proti spékání, v mořské soli Maldon najdete pouze čisté stopové prvky mořské vody.
Proč se přidává jód do soli
Do kuchyňské soli se přidává malé množství jodidu draselného (asi 0,1 %) jako prevence nedostatku jodu v potravě. Uvádí se, že k prevenci stačí jen 150 μg jodu denně. Při nedostatku jodu v potravě dochází k tzv. hypothyreóze (nedostatku hormonů štítné žlázy) a zvětšení štítné žlázy (tzv.
Co je to Kostik
Kostík jest hmota pevná, neprůhledná, zápachu česnekovitého.
Co je to za prvek
Seznam chemických prvků
Protonové číslo | Značka | Český název |
---|---|---|
11 | Na | sodík |
12 | Mg | hořčík |
13 | Al | hliník |
14 | Si | křemík |
Co se stane když sním modrou Skalici
Modrá skalice je velice toxická, při požití způsobuje zvracení a průjmy s příměsí krve. Je velice nebezpečná pro vodní organismy. Obrovský problém vznikne při požití, nebezpečné je ovšem i koupání v předávkované vodě. Klasický případ jsou zelené blond vlasy, je to první varování.