Jak dlouho můžu být na nemocenské po skončení pracovního poměru
Aby občan nezůstal bez prostředků v době, kdy jeho zaměstnání (pojištění) skončilo, ze zákona se na něj vztahuje ochranná lhůta. Ochranná lhůta pro nárok na nemocenské trvá 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění.
Archiv
Kdo platí nemocenskou v ochranné lhůtě
Pokud se dostanete do dočasné pracovní neschopnosti v ochranné lhůtě, náleží vám od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti nemocenské, které bude vyplácet příslušná okresní správa sociálního zabezpečení.
ArchivPodobné
Co když onemocním ve výpovědní době
Výpovědní doba se neprodlužuje, pokud vaše nemoc skončí před datem stanoveným jako konec výpovědní lhůty. Nemocenská výpovědní dobu prodlužuje v případě, že vaše nemoc trvá déle, než je dvouměsíční výpovědní lhůta.
Jak dlouho se dá marodit v ochranné lhůtě
Podpůrčí doba pro poskytování nemocenského trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény (včetně případných zápočtů předchozích pracovních neschopností), pokud není zákonem č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění stanoveno jinak.
Kdy končí pracovní poměr po výpovědi
Pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby, která činí 2 měsíce (ledaže se zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodli na jejím prodloužení); výpovědní doba počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.
Jak zaměstnavatel postupuje u nemoci zaměstnance v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání
Ochranná lhůta 7 kalendářních dnů
dohody o provedení práce). Zaměstnavatel je povinen pracovníkovi, který onemocněl v ochranné sedmidenní lhůtě po skončení pracovního poměru, vyplatit nemocenské dávky za dobu trvání jeho pracovní neschopnosti.
Jak je to s nemocenskou po výpovědi
Nemocenská po skončení zaměstnání
Pokud člověk není práceschopný po skončení zaměstnání, žádné dávky nemocenské nedostává. Výjimkou je ovšem situace, kdy je neschopenka zahájena do 7 dnů od skončení pracovního poměru. V takovém případě jde o ochrannou dobu pro nemocenskou a člověk má nárok na nemocenské dávky.
Jak dlouho můžu marodit po výpovědi
Ochranná lhůta u nároku na nemocenské trvá 7 kalendářních dní od zániku pojištění. Pokud onemocníte anebo u vás během těchto dnů dojde k nařízení karantény, můžete čerpat nemocenskou. Jestliže však účast na pojištění trvala kratší dobu než 7 dnů, zkrátí se na počet dnů, kdy byla účast na pojištění.
Co dělat po skončení pracovního poměru
Jestliže jste dostali výpověď, zamiřte co nejdřív na úřad práce v místě svého trvalého bydliště. Nejlépe do tří dnů, pak budete v databázi uchazečů o práci evidováni již od prvního dne nezaměstnanosti. Zároveň za vás bude stát hradit zdravotní pojištění.
Co se stane když odejdu z práce ze dne na den
Jedinou možností pro skončení pracovního poměru ze dne na den je tedy okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance.
Co dělat když mi zaměstnavatel nevyplatí nemocenskou
Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu (nebo její část) déle než 15 dní po splatnosti, můžete podat okamžitou výpověď. Datum splatnosti uvedené v pracovní smlouvě je však z pohledu zákoníku práce jen orientační údaj.
Jak přežít výpovědní lhůtu
Neberte výpovědní lhůtu jako nutné zlo, ale jako příležitost, jak dokončit rozdělanou práci a důstojně ukončit jednu kapitolu svého pracovního života:dokončete všechny rozdělané úkoly.předejte kolegům důležité dokumenty a kontakty.zasvěťte kolegu, který vás může zastoupit, do svých povinností
Co se dává zaměstnanci při skončení pracovního poměru
Jednou z povinností zaměstnavatele při ukončení pracovního poměru je vystavit zaměstnanci tyto dokumenty: potvrzení o zaměstnání neboli zápočtový list, potvrzení o zdanitelných příjmech, potvrzení o nároku na podporu v nezaměstnanosti, posudek o pracovní činnosti a evidenční list důchodového pojištění.
Jaké dokumenty vydává zaměstnavatel zaměstnanci při skončení pracovního poměru
Výstupní dokumenty jsou:potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočtový list);evidenční list důchodového pojištění;potvrzení o zdanitelných příjmech;pracovní posudek;žádost o výstupní lékařskou prohlídku;výstupní list.
Jak obejít 2 měsíční výpovědní lhůtu
Situaci, kdy už začala výpovědní doba běžet, tedy můžete řešit třeba dohodou o zpětvzetí výpovědi a změně pracovního poměru na dobu určitou – aby trval ještě tak dlouho, jak obě strany potřebují. Nebo lze uzavřít na dočasnou dobu třeba dohodu o provedení práce tak, aby navazovala na konec výpovědní doby.
Co si zaměstnavatel nesmí dovolit
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
Jak dlouho může zaměstnavatel Zadrzovat výplatu
Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu (nebo její část) déle než 15 dní po splatnosti, můžete podat okamžitou výpověď.
Na co si dát pozor při odchodu z práce
Výpověď musí být zaměstnanci doručena v písemné formě a do vlastních rukou. Nemůže být komunikována například přes Skype ani po telefonu. Po doručení výpovědi skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba je stanovena v délce minimálně dvou měsíců a běží od prvního dne následujícího měsíce od oznámení.
Co je lepší dohoda nebo výpověď
Kdy je pro zaměstnance výhodnější dohoda Pro zaměstnance, který spěchá do nové práce nebo z jiného důvodu už nechce zůstat na dosavadním pracovišti ještě další dva měsíce, naopak bývá výhodnější dohoda. Když se na tom obě strany shodnou, může pracovní poměr skončit mnohem dřív – třeba i okamžitě.
Co mi musí dát zaměstnavatel při odchodu
Při skončení pracovního poměru je zaměstnavatel povinen vydat vám potvrzení o zaměstnání (zápočtový list). Po ukončení zaměstnání byste také měli dostat evidenční list důchodového pojištění.
Co musí zaměstnavatel vydat při skončení pracovního poměru
Jednou z povinností zaměstnavatele při ukončení pracovního poměru je vystavit zaměstnanci tyto dokumenty: potvrzení o zaměstnání neboli zápočtový list, potvrzení o zdanitelných příjmech, potvrzení o nároku na podporu v nezaměstnanosti, posudek o pracovní činnosti a evidenční list důchodového pojištění.
Na co si dát pozor při výpovědi
Výpověď musí být zaměstnanci doručena v písemné formě a do vlastních rukou. Nemůže být komunikována například přes Skype ani po telefonu. Po doručení výpovědi skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba je stanovena v délce minimálně dvou měsíců a běží od prvního dne následujícího měsíce od oznámení.
Na co se zaměstnavatel nesmí ptát
sexuální orientace, náboženství, rasa, politika
Personalista nesmí při pracovním pohovoru zjišťovat, jakou máte sexuální orientaci, zda věříte v Boha a jste členem nějaké církve, stejně tak se nesmí ptát na politické názory, členství v politické straně nebo odborech. Tyto dotazy nemají nic společného s vaší prací.
Co musí zaměstnavatel umožnit zaměstnanci
Zaměstnavatel má povinnost umožnit svým zaměstnancům dostatečný pitný režim. Při horku v práci navíc zaměstnancům vzniká nárok na takzvané ochranné nápoje. Podle § 2 zákona č. 309/2006 Sb., zákoníku práce tedy musí být pracoviště zásobováno vodou.
Na co mám nárok při výpovědi
Pokud pracovní poměr trvá déle než rok, ale méně než dva roky, vzniká nárok na nejméně dvojnásobek průměrného výdělku. Konečně pokud pracovní poměr trval přes dva roky, je možné nárokovat odstupné ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku.