Jak Rozmelnit hlínu
Nejprve je nutné zeminu rýčem otočit, motykou pak rozkopat vzniklé hroudy a následně drobné hrudky rozmělnit a uhrabat nejlépe kovovými hráběmi. Pokud chcete do půdy navíc zapracovat rovnoměrně hnojivo nebo kompost, práce je o poznání namáhavější. Dlouhé hodiny práce si můžeme ušetřit vhodným kultivátorem.
Co je Katrovani
Katrování je právem velmi oblíbený způsob zpracování povrchu dřevěné podlahy Princ parket. Tato textura příčných zářezů, které jsou pro dokonalý pocit ještě překartáčovány, umocňuje dojem z poctivé dřevěné podlahy a umí působit moderně i rustikálně, v závislosti na použité dřevině a barvě oleje.
Jak prosit kompost
Nejlépe se prosívá suchá, nebo jen mírně vlhká zemina od kořínků, nezetlelých listů, stonků a kamení. Pytlování je zbytečné. Kompost se musí pravidelně přehazovat z hromady na hromadu, aby dobře a rovnoměrně vyzrál a před použitím případně prosít přes prohazovčku, ale nepytlovat.
Archiv
Co s hlinou
Dvě možnosti – najdete někoho, kdo hlínu přijme, najmete auto a převezete mu to. Nebo najdete firmu v okolí, která prodává recyklát/štěrk/kamenivo/písek a té zaplatíte za odvoz a skládkování.
Jak rozdrtit hroudy hlíny
TIP: Ruční kypřiče a kultivátory
Kypřič s hvězdicovými koly přejížděním rozdrtí i větší hroudy. Radličky kultivátorů zase s minimální námahou nakypří půdu v úzkých řadcích. S trojradličkou prokypříme každým tahem až 15 cm široký pruh.
Jak rozbit hroudy hliny
Pomocníci: Menší záhonky zryjeme tradičním rýčem, větší hroudy rozbijeme vidlemi, motykou. Elektrická motyka nám usnadní námahu, prokypří půdu a ještě ji smíchá s hnojivem. Na větší plochy se hodí kultivátory.
Jak Katrovat hlínu
Když zahradní síto nestačí
Buben je po celém obvodu děrovaný a lze do něj použít i vložku. Díky tomu pak prosítujeme zeminu tak, že nám zůstávají pouze jemné částečky. Hrubší kusy a nerozložené rostlinné zbytky z kompostu se zachytí v bubnu, následně se umístí do kompostu, kde poslouží jako dobrý aktivační základ.
Jak Presit kompost
Pravidlem kompostování je totiž jeho průběžné přehazování, aby se materiál rovnoměrně provzdušnil – okysličil, a také aby se tak všechny složky promíchaly (jak dusíkaté, tak uhlíkaté). Každý vyhozený druh bioodpadu má totiž odlišný poměr jedné z těchto dvou složek.
Kdy se má přehazovat kompost
Přehazujte kompost ideálně každé tři měsíce, minimálně však jednou ročně. Když si nejste jistí, zda byste měli kompost přeházet, důkladně si jej prohlédněte: Když hromada kompostu již mírně sesedla, je čas na přeházení materiálu.
Kdy se dává kompost
Přidat kompost k rostlinám bychom měli během vegetační doby, to znamená od jara až do pozdního léta. Od začátku zimy je použití méně vhodné.
Jak se zbavit hlíny
Uložení zeminy na skládku
S každým druhem odpadu se nakládá trochu jinak, zaměřme se ale hlavně na zeminu. Když se potřebujete zbavit většího množství zeminy (více než 2 kubíky nebo 3 tuny), nejlépe uděláte, když ji odvezete do soukromých recyklačních center.
Jak Propařit hlínu
K účinnému propařování je třeba, aby propařovaná zemina byla zahřátá na teplotu minimálně 90 °C a to po dobu aspoň 15 až 20 minut. Při nižších teplotách je propařování jen málo účinné. Při teplotách vyšších než 100 °C dochází k poškozování fyzikálních a chemických vlastností propařované zeminy.
Jak rozbit hroudy
Také rozbijeme větší hroudy hlíny a plochu zarovnáme hráběmi. Hrábě mohou být železné, ale i běžné dřevěné či hliníkové. Poté plochu uválcujeme válcem, nebo pošlapáním na široké prkno. Nakonec budeme potřebovat ještě sypací vozík či ruční rozmetadlo na osivo.
Jak provzdušnit hlínu
Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo. Rovněž lze zeminu posypat popelem, v zásadě se hodí jakýkoli lehký materiál, například listí, proschlá posečená tráva, rozemletá sláma, piliny nebo dřevěná drť a podobně.
Jak srovnat zem do roviny
Rozhrabávejte a zasypávejte. Mnohé prohlubně se dají jednoduše vyrovnat zasypáním. Malé hrbolky rozhrabeme hráběmi a rozhrneme je do ztracena anebo do sousedních důlků. Máme-li na zahradě větší nerovnosti je nutné rozhrabávání několikrát opakovat.
Co patří a nepatří do kompostu
Co nepatří do kompostu:
Zbytky masa, ryby, mléčné výrobky, sklo, plasty, kovy, textil, piliny z dřevotřísky, uhynulá zvířata, chemicky ošetřené zbytky, trus masožravých zvířat …
Kdy založit kompost
Kdy je ten správný čas
To nejideálnější období je podzim, pokud jste tento správný čas prošvihli a nechcete čekat na jaro, je možné začít také v teplém období zimy. Pokud tedy zrovna nesněží. Odebírat z něj pak můžeme již asi po šesti měsících, ale ideální doba na zrání kompostu je přibližně jeden rok.
Jak urychlit zrání kompostu
Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).
Čím zakrýt kompost
Kompost ve venkovní ohradě v deštivém období ohrožuje naopak velké množství vody, které pak vyplavuje živiny a dlouhotrvající lijáky ho také ochlazují. Pak je lepší ho zakrýt – vhodná je silná igelitová fólie, použít ale můžete třeba i staré plachty, PVC a podobně.
Co hnojit kompostem
Pro jarní hnojení jsou z organických hnojiv ideální hnůj koňský, ovčí, králičí, ale i drůbeží a především pak kompost. Kompost je navíc vhodné smísit s hnojem prasečím, ovčím a nebo drůbežím trusem (záleží na tom, jaký hnůj máme k dispozici).
Kam odvézt hlínu
Firmy většinou zeminu odvážejí na rekultivační skládky. Každá specializovaná firma má v nabídce vícero míst, kam zeminu odváží a proto si můžete vybrat lokalitu blízkou vašemu bydlišti tak, abyste platili co nejkratší dojezdovou vzdálenost.
Jak Zurodnit Hlinu
Můžete hlínu zúrodnit podobně jako u vyvýšeného záhonu a vrstvit postupně materiály: Dřevo, větve. Větvičky, jemnější dřevo, štěpka. Drny, rostlinné zbytky, listí
Jak se zbavit škůdců v hlíně
Nejjednodušší řešení Jedním z nejjednodušších řešení představují lepové štítky a šipky, které se zapíchnou do hlíny vedle rostliny a postupně pochytají mušky, které nebudou moci klást další larvy. Až se již nakladené larvy vylíhnou, přilepí se na šipky a postupně všichni škůdci vymřou.
Jak vysušit hlínu v květináči
Nejprve ji ale nechejte přes noc na místě bez průvanu a v teple. Květináč pořádně vydrhněte, případně vydezinfikujte a nechte vysušit. Nový substrát stačí pouze lehce navlhčit a vespodu připravit důkladnou drenáž, například pomocí kousků dřeva, kamínků a listí.
Jak se kypri půda
Záhony a pole
Větší plochu, určenou k osázení zeleninou a letničkami, kypříme do hloubky. Nejlépe tuto práci odvede některý z motorových kypřičů s větším pracovním záběrem. Na výsledný pracovní efekt nemá vliv pouze tvarování nožů, ale i hmotnost. Čím je vyšší, tím je okopávání provedeno do větší hloubky.